خبر ها

لبنان یک سال از انفجار مرگبار در بندر بیروت می گذرد

[ad_1]

بانک ها ، مشاغل و خدمات دولتی روز چهارشنبه تعطیل شدند زیرا لبنان یک سال از انفجار هولناک در بندر بیروت می گذرد.

این سالگرد غم انگیز در شرایطی رخ می دهد که یک فروپاشی اقتصادی و مالی بی سابقه و بن بست سیاسی باعث شده است که کشور در تمام طول سال بدون یک دولت کارآمد باقی بماند.

بر اساس آمار رسمی دست کم 214 نفر در این انفجار کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

خانواده های قربانیان مراسم یادبود و دعا را در محل تخریب شده هنوز انفجار بندر بیروت برنامه ریزی کردند. اعتراضات گسترده نیز انتظار می رفت. یک چکش فلزی عظیم با علامت “قانون عدالت” روی دیواری مقابل بندر با سیلوهای بریده شده ، کنار عبارت “دولت من این کار را کرده است” ، با سیاه نوشته شده بود.

پرچم ها بر روی م institutionsسسات دولتی و سفارتخانه ها علیه نیمی از کارکنان به اهتزاز درآمد و حتی آزمایشگاه های پزشکی و مراکز واکسیناسیون COVID-19 به مناسبت این روز بسته شد.

این انفجار یکی از بزرگترین انفجارهای هسته ای در تاریخ بود که منجر به آتش زدن صدها تن نیترات آمونیوم پس از وقوع آتش سوزی شد. این انفجار شهر را با چنان نیرو تکان داد که باعث وقوع زلزله در سراسر کشور شد ، که تا جزیره مدیترانه ای قبرس ، بیش از 200 کیلومتر دورتر ، شنیده و احساس شد.

اسناد به زودی فاش کردند که نیتراتهای بسیار قابل اشتعال از سال 2014 به طور تصادفی در بندر ذخیره شده اند و بسیاری از مقامات عالی رتبه از حضور وی در طول این سالها مطلع بوده اند و هیچ کاری نکرده اند.

یک سال بعد ، هیچ مسئولیتی وجود ندارد و تحقیقات هنوز به س questionsالاتی از جمله اینکه چه کسی دستور حمل مواد شیمیایی را صادر کرده است و چرا مقامات هشدارهای داخلی مکرر در مورد خطر آنها را نادیده گرفته اند ، پاسخ نداده است. دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه در گزارش گسترده ای درباره این انفجار ، خواستار تحقیقات بین المللی شد و مقامات لبنانی را متهم کرد که تلاش می کنند تحقیقات را خنثی کنند.

HRW گفت عدم استقلال قوه قضاییه ، مصونیت قانون اساسی مقامات عالی رتبه و تعدادی از کاستی های رویه ای و سیستمیک در تحقیقات داخلی ، آن را “در ارائه عدالت معتبر” ناتوان کرده است.

این انفجار که هزاران خانه و مشاغل را ویران و آسیب رساند و عدم پاسخگویی به تنش و اندوه در یک کشور در بسیاری از بحران های دیگر از جمله حل و فصل اقتصادی ، آنقدر شدید افزود که توسط بانک جهانی به عنوان یکی از بدترین سالهای اخیر 150 سال

این بحران منجر به سقوط چشمگیر ارز و تورم بیش از حد شده و بیش از نیمی از جمعیت کشور را زیر خط فقر فرو برد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *